פרסום בגוגל

עם חדירתה של רשת האינטרנט, לכל חלקה טובה במקומותינו, מוצאים את עצמם, בעלי עסקים רבים בהתלבטות.האם כדאי לפרסם באמצעי הפרסום הישנים והטובים- קרי: מודעות בעיתונות ובמגזינים, או שמא עדיף יהיה להם, להעביר תקציב זה, או לפחות חלקים נכבדים ממנו, לתקציב פרסום בגוגל.

קידום אתרים לימוד עצמי
קידום אתרים לימוד עצמי

הסיבה להתלבטות זו מוצדקת: יותר ויותר אנשים מחפשים לאתר באמצעות האינטרנט אנשי מקצוע ונותני שירותים. קהל גדל והולך של גולשים אף מבצע קניות בחנויות האינטרנט. נתון זה לא נסתר מעיניהם של בעלי עסקים רבים, גדולים כקטנים. כלי מילות המפתח של גוגל, הזמין לכולם בחיפוש אחר שאילתה זו, מציג נתוני חשיפה חודשיים לכל ביטוי בו נפח החיפוש החודשי עולה על חיפושים אחדים. מיקוד האתר בביטויי חיפוש ופרסום חכם, כאשר נעשה באופן בריא ונכון- יכול לסייע לחשיפה רלוונטית בעבור ביטויים נבחרים.

מודל הפרסום הממומן של גוגל מוכר לרבים. כול גולש בגוגל נתקל חדשות לבקרים במודעות מילים קטנות, המופיעות בצמוד לתוצאות החיפוש של ביטויים רלוונטיים שהקיש. כך למשל, גולש שיקליד חנות אופניים ייתקל לא רק בתוצאות חיפוש התואמות את מבוקשו, אלא גם במודעות פרסום של חנויות לאופניים, שירותי תיקון אופניים, ושירותי השכרת אופניים, הממוקמים מעל לתוצאות החיפוש בגוגל, בצידן וכיום לעיתים גם תחת התוצאות.

פרסום ברשת התוכן

בנוסף לפרסום הנראה לכל, ברירת מחדל, לצד תוצאות החיפוש, גוגל מאפשר לפרסם מודעות מילים המופיעות באתרים דומים לאתרי הלקוח; אתרים העוסקים באותו נושא או נושא קרוב. כך למשל, יכול גולש לבקר בבלוג של צוללן, ולגלות שם, קידום אתרים לימוד עצמי למשל, פרסומות של גוגל אודות חנויות לאביזרי צלילה, או ציוד תת מימי במקרה זה לא מדובר רק במודעות טקסט- קמפיין גוגל אדוורדס לרשת המדיה עשוי לכלול גם תמונות ואף פלאש.

כאשר מתלבטים בין פרסום באינטרנט לבין פרסום במדיה מודפסת, ראוי להביא בחשבון כמה שיקולים

ראשית, תמחור הפרסום בגוגל בנוי באופן שבו המפרסם מחויב בתשלום רק אם הגולש הקליק על המודעה. אין חיוב במקרה שלא נרשמה הקלקה אלא אם מדובר בשיטת הפרסום לפי אלף חשיפות. (שיטה הרווחת פחות בארץ ומתייחסת אך ורק לפרסום באתרים ברשת התוכן).

באשר לפרסום במדיה מודפסת , מחיר המודעה אינו תלוי כלל באיכות הליד. כלומר, המחיר הוא מחיר קבוע בין אם יצר הלקוח קשר עם המפרסם ובין אם לאו. ניתן לומר, בהקשר זה, כי בניגוד לפרסום בגוגל, הפרסום בדפוס אינו תלוי תוצאה.

תשלום לגוגל או תשלום לספק שירות ולגוגל

חשוב להדגיש כי קיימת הוצאה נוספת, אופציונלית, שעל מפרסם בגוגל לקחת בחשבון.בכדי להשיק קמפיין יעיל של פרסום בגוגל רצוי, פעמים רבות, לשכור את שירותיו של מומחה פרסום בגוגל. בהגדרתו, מומחה פרסום בגוגל הוא האדם המוסמך להגות ולבצע תכנית לקבלת מקסימום קליקים במינימום מחיר. מסיבה זו דורש האחרון עמלה מהמפרסם. עמלה זאת יכולה להיות עמלה קבועה, או לחילופין, תהיה זו מחושבת לפי אחוזים מסוימים מתקציב הפרסום. הסיבה שכדאי למפרסם לשקול פנייה לגורם מקצועי קשורה באופן ישיר לצמצום עלויות אך לא רק. אחרי הכל, לא מדובר בתהליך פשוט. נדרשת הבנה ומשאבי זמן לבניית קמפיין אדוורדס אפקטיבי. בדומה לקידום למנועי חיפוש, גם הפרסום הנו עסק למביני דבר או אלו אשר מעוניינים להתעמק ולהכיר את האפשרויות העומדות לרשותם.

ניתן לסכם ולומר שתמהיל שיווק אופטימאלי עבור עסק (בכל גודל) יכיל שילוב מסוים בין כמה שיטות שיווק כדוגמת השיטות הבאות:

אופטימיזציה למנועי חיפוש – ייעוץ שמטרתו לשפר את חשיפת האתר בתוצאות האורגניות של מנועי החיפוש. הייעוץ ניתן על ידי איש מקצוע בתחום זה, כלומר יועץ לקידום אתרים או איש SEO.
פרסום בגוגל, בסיועו של איש מקצוע
פרסום במדיה מודפסת- עיתונות, מגזינים, מדריכים מודפסים ( כמו למשל דפי זהב או פרסומי לשכות מקצועיות )
השאלה כמה להקצות לכל אחד משיטות שיווק אלו היא עניין של ניסוי ותהייה ומומלץ להשאיר זאת למומחי שיווק, הבקיאים בסביבה העסקית בה פועל בעל העסק.