הדברה

הדברה בשנים האחרונות חדר האמבטיה הפך לאחד החללים החשובים בבית, אליו אנו מגיעים בסיומו של יום כדי להירגע, להתרענן ולצבור כוחות מחודשים. לכן לא מעט אנשים מחליטים לשפץ או לעצב מחדש את חדר האמבטיה שלהם. אחת ההחלטות החשובות בכל שיפוץ או עיצוב מחדש של חדר האמבטיה היא בחירת האריחים שישמשו לחיפוי הקירות ולריצוף החדר. מרבית האנשים משקיעים מחשבה מרובה בבחירת העיצוב, הצבע והטקסטורה של האריחים. אולם כדאי לדעת, שבבחירת אריחים יש לקחת בחשבון גם שיקולים נוספים מלבד השיקולים העיצוביים.

כאשר בוחרים אריחי קרמיקה או גרניט פורצלן, המיועדים לחיפוי קירות ולריצוף רצפות, כדאי לשים לב גם לתקני האיכות והבטיחות של האריחים. אריחים אשר עומדים בתקני איכות ובטיחות לא רק שיהיו מעוצבים להפליא, הם גם ימלאו את ייעודם הפונקציונאלי. לכן, בבואכם לרכוש אריחי קרמיקה או גרניט פורצלן לחדר האמבטיה, הקפידו לוודא שהאריחים נושאים תו תקן של מכון התקנים הישראלי, המבטיח לכם שהאריחים שלפניכם עמדו בבדיקות האיכות והבטיחות המחמירות ביותר.

מכון התקנים הישראלי בודק שכל אריח קרמיקה או גרניט פורצלן עומד בדרישותיו של תקן 314. דרישותיו של תקן זה מחייבות שהאריח יהיה בעל כושר ספיגה, חזק ועמיד בפני החלקה בהתאם לפרמטרים שנקבעו בתקן.

כושר הספיגה של אריחי קרמיקה וגרניט פורצלן

כדי לקבל את תקן מכון התקנים הישראלי, על אריחי קרמיקה והגרניט פורצלן להגן על קירות ורצפת חדר האמבטיה שלכם מפני רטיבות. כדי לבדוק את כושר הספיגה שלהם, מכון התקנים מעביר את אריחי הקרמיקה והגרניט פורצלן לייבוש בתנור למשך לילה שלם. לאחר הוצאתם מהתנור הם נשקלים, מוכנסים לאמבטיית מים, ולאחר מכן נשקלים שוב. ההפרש בין שתי השקילות מוגדר כאחוז הספיגות של האריח. כדי לקבל את תו התקן אחוז הספיגות של אריח גרניט פורצלן צריך להיות נמוך מ- 0.5%. אחוז הספיגות של אריח קרמיקה יכול להיות מעט יותר גבוה.

חוזקם של אריחי קרמיקה וגרניט פורצלן

פרמטר נוסף שבודק מכון התקנים הוא חוזקם של האריחים ועמידותם בפני עומסים. פרמטר זה חשוב על מנת להבטיח שאריחי הקרמיקה או הגרניט פורצלן לא ייסדקו או ישברו כתוצאה מעומסים כבדים מדי. כדי לבדוק את חוזק האריח, מכון התקנים מכניס את האריח למכבש, אשר מפעיל עליו לחץ מדוד בכפיפה עד לשבירתו. לכל אריח הדברה בקבוצת ספיגות מסוימת יש ממוצע חוזק פרטני, המעיד כי הוא עומד בתקן. למשל: עבור קבוצת אריחי גרניט פורצלן ממוצע החוזק צריך להיות 35 לפחות, ועבור אריח גרניט פורצלן בודד ממוצע חוזק של 32.

עמידותם של אריחי קרמיקה וגרניט פורצלן בפני החלקה.

הדברה מוסמך בעל תעודת הסמכה הנחה על הדברה
הדברה מוסמך בעל תעודת הסמכה הנחה על הדברה

הפרמטר השלישי שנדרש על ידי מכון התקנים הישראלי הוא עמידות בפני החלקה. זהו גם הפרמטר החשוב מבין השלושה, שכן בחדר האמבטיה הסיכון להחלקה גבוה במיוחד. לכן יש להבטיח שאריחי הקרמיקה / הגרניט פורצלן אינם מהווים סיכון בטיחותי. כדי לבדוק האם האריחים עמידים בפני החלקה, בודק מטעם מכון התקנים הולך על רמפה שעליה מותקנים האריחים. במהלך הליכתו הרמפה משנה את זוויתה, כאשר לכל אורך הבדיקה הבודק מאובטח באמצעות רתמה. שלב נוסף בבדיקת עמידות החלקה הוא הליכה ברגלים יחפות כאשר האריחים הורטבו במים ובסבון, או לחלופין כאשר נעליו של הבודק שומנו בשמן. הזווית שנוצרת בין הרמפה לרצפה כאשר הבודק מאבד את שיווי משקלו ומחליק, מבטאת את כושר עמידותו של האריח. עבור חדרי האמבטיה מומלץ לבחור באריחי קרמיקה או גרניט פורצלן בעלי עמידות החלקה R10 לפחות.