בעל אתר הדברות ? חשוב שתקרא

הפעם נעסוק באחד האלמנטים המשמעותיים הן להבנת איכות האתר מזוית ראיית הגולשים והן לקידום במנועי החיפוש. אלמנט חשוב זה הינו כלי מקצועי לביקורת איכות ושיפור האתר. אין ספק שאילו כל בעלי האתרים להדברות היו מכירים ויודעים על כוחו של אלמנט זה, התחרות במרוץ להצלחת האתר וקידומו הייתה קשה יותר.

שיעור נטישה (Bounce rate)
שיעור הנטישה היינו מדד אשר בעזרתו אנו יכולים לקבל אינדיקציה טובה יותר על רמת ואיכות האתר. בעזרת מדד חשוב זה נוכל להבין איפה קיימות בעיות באתר ולתקן אותן כמו: האם האתר שלנו מכיל תכנים רלוונטיים, האם פורמט האתר מבצע את הנדרש ממנו ומניע להמשך גלישת המשתמש ואף לביצוע פעולה (הנעה לפעולה), האם התוכן באתר מספק לגולש פיתרון לבעיה בעקבותיה הוא הגיע לאתר שלנו ועוד… למשל באתר הדברות הבא

בואו נבין מה זה שיעור נטישה
שיעור נטישה הינו אחד המדדים המוצגים בגוגל אנאליטיקס והוא מסייע לנו להבין מהו אחוז הגולשים שהגיעו לאתר, לא המשיכו לגלוש בו ולמעשה נטשו את האתר מיד. לדוגמא, אם נכנסו לאתר שלנו 100 גולשים לדף הראשי אך רק 30 מתוכם המשיכו לגלוש לדפים הפנימיים אזי שיש לנו אחוז נטישה של 70 אחוז. מדד שכזה אינו נחשב למדד טוב.אחוז נטישה מתחת ל- 40 אחוז נחשב לשיעור נטישה טוב.

אז מה ניתן ללמוד ממדד זה ?
זכרו, עלינו לשאוף קודם כל לספק תשובות ופתרונות לגולש המגיע אלינו לאתר וכמובן להניע אותו במסלול שיועד לו עד לביצוע פעולה. ייתכן שהשקענו בעיצוב, בכתיבת התכנים, באלמנטים ויזואלים שונים ועוד אך כל זה, במרבית המקרים, לא מעניין את הגולש שנכנס לאתר שלנו. הגולש מחפש פיתרון ואנו צריכים לעזור לו כמה שיותר מהר במסלול פשוט וברור. במצב בו לא הצגנו לגולש פיתרון ולא סייענו לו, אחוז הנטישה יהיה גבוה. במקרה זה אין ספק שיש בעיה והאתר לא אופטימאלי לגולשים שמגיעים. מדד זה יעזור לנו להבין ולשפר.

באתר הדברות דוגמה
באתר הדברות דוגמה

הסיבות לשיעור נטישה גבוה
שתי סיבות מרכזיות בגללן נוטשים גולשים את האתר: האחת, האתר אינו מעביר את המסר בצורה נכונה ובהירה. השנייה,הגולשים המגיעים לאתר אינם רלוונטים לאתר שלנו. ניקח לדוגמא אתר העוסק בשירותי עריכת דין אך מרבית מהגולשים המגיעים לאתר זה הינם אנשים המחפשים תמונות של פרחים. ברור כי גולשים כאלו ינטשו את האתר בתוך שניות ספורות. בעיה כזו נובעת בדרך כלל בעבודת קידום לא מותאמת. במקרים שכאלו, בזכות מדד שיעור הנטישה, יהיה לנו קל להבין את הבעיה והפתרון יהיה ברור ופשוט.

אחוז ההמרה
בניגוד לשיעור הנטישה המציג לנו את אחוז הגולשים אשר נטשו את האתר, אחוז זה מציג לנו את אחוז הגולשים שהגיעו לאתר והמשיכו את המסלול, כלומר המשיכו לגלוש לתוך דפים פנימיים ואף ביצעו פעולה. אנו נשאף שאחוז ההמרה יהיה גבוה. כפי שלמדנו קודם, שיעור הנטישה יסייע לנו לבחון את התנהגות הגולש וכך נוכל לפעול לטובת שיפור האתר. מטבע הדברים, שיפור אחוזי הנטישה יגדילו את אחוזי ההמרה ביחס שווה והרי זהו כל העניין והמטרה של האתר. במידה והתוכן לא מעביר את המסר בצורה ברורה, נשפר עניין זה ונשים לב האם שיעור הנטישה משתפר. במידה והבעיה היא באיכות הגולשים המגיעים לאתר, כלומר באם הגולשים עונים להגדרת קהל היעד שלנו, נצטרך להתאים את האופטימיזצייה של האתר לביטויי מפתח רלוונטים יותר לתחום הרלוונטי בו עוסק האתר שלנו.

כמה מילים לסיכום:
מדד חשוב לבדיקת רמת ואיכות האתר וכן לשיפור אחוזי ההמרה הינו מדד שיעור הנטישה. כלי זה מסייע לנו לקבל אינדיקצייה בזמן אמת על מה שמתרחש באתר ומאפשר לנו להפיק תועלת רבה בשיפור איכות האתר. מנסיון, ישנם מקרים בהם שיפור שיעור הנטישה הוא זה שעושה את ההבדל בין אתר שאינו מניב תוצאות לבין אתר מצליח בצורה בלתי רגילה. בנוסף, שיעור הנטישה הינו אחד המדדים להם גוגל מתייחס בדרוג האתר.